• Projekt „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork” realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Opolu. Celem  przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży przedszkoli i szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kluczbork.

      Całkowita wartość wydatków związanych z realizacją Zadania wynosi 164 137,00 złotych. Dofinasowanie w formie dotacji wyniesie 147 722,00 złotych  celem realizacji zadania. Środki własne w kwocie 16 415,00 złotych zostaną przeznaczone na ww. zadanie. Termin zakończenia zadania określa się do dnia 31 grudnia 2024r.

      W ramach projektu zaplanowano:

      1. Warsztaty edukacyjno-informacyjne dla dzieci i młodzieży dla dzieci i młodzieży publicznych przedszkoli (grupy 6-latków) i szkół podstawowych (klasy 1-8);
      2. Konkurs ekologiczny pn.”Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza” w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-8.
      3. Zakup oczyszczaczy powietrza do jednostek oświatowych;
      4. Kampania edukacyjno- informacyjna w internetowych kanałach komunikacji.

      Uwzględniając rozpoznawane wymagania i potrzeby oraz możliwości dotarcia wyłoniono 3 grupy odbiorców: dzieci przedszkolne, dzieci w wieku szkolnym oraz  dorośli mieszkańcy.

      Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork jest kontynuacją działań na rzecz edukacji mieszkańców w zakresie ochrony powietrza realizowanych dotychczas przez Gminę  oraz podległe jednostki organizacyjne.

                                                                                               Administracja Oświaty w Kluczborku

       

       

       

      • „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork”

      • Dnia 19 grudnia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi odbyły się warsztaty ekologiczne dla dzieci 6 – letnich,  pt. „Przyjaciel Przyrody”,  zgodnie z    projektem  „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w gminie Kluczbork” w ramach  „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Koordynatorem projektu była Małgorzata Podstawa, osobą współprowadzącą Magdalena Helios-Jantos. Celem tych warsztatów było wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym – rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za najbliższe otoczenie oraz kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

        Warsztaty w formie ekologicznego miasteczka (wykonanego z kartonów i papieru) korzystnie wpłynęły na podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci. 

        Dzieci brały udział w ciekawych zabawach, doświadczeniach. Największą zabawą warsztatów była jazda samochodem bez spalin lub ze spalinami, która pokazała dzieciom jak emisja spalin z samochodów może zanieczyszczać powietrze.

        Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zabawach, z niecierpliwością czekały co w dalszej części się wydarzy.

         

        ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

         

         

         

    • Zajęcia w klasie V-VI

    • W dniu 23 lutego odbyły się dwugodzinne zajęcia warsztatowe o tematyce ekologicznej, które realizowane były w ramach projektu  „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork”, realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy V i VI. Celem zajęć było podniesienie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne, w tym czyste powietrze.

      Pierwsza część zajęć miała charakter eksperymentalny. Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z pojęciem powietrza i jego składem. Mogli poczuć powietrze, które było „zamknięte” w szczykawce oraz zobaczyć jak spala się tlen, dzięki prostemu doświadczeniu. Uczniowie bez problemu wypisali na arkuszu związki znajdujące się w powietrzu i  na czerwono te, które są szkodliwe i negatywnie wpływające na człowieka. Był to wstęp do kolejnego ważnego zagadnienia jakim jest smog, które wybrzmiało po obejrzeniu filmu. Uczniowie wymienili czynniki, które muszą się pojawić, aby to zjawisko się pojawiło. Nie obyło się bez kolejnego doświadczenia, które zobrazowało smog.

      Uczniowie również w grupach wypisywali na kolorowych karteczkach samoprzylepnych przyczyny, skutki i sposoby zapobiegania zanieczyszczeń powietrza,  a następnie wykonywali plakaty obrazujące jak wielkim problem jest zanieczyszczone powietrze. Na zakończenie zajęć przeanalizowaliśmy dane dostępne na portalach społecznościowych obrazujące aktualny stan powietrza w Polsce, Europie i na całym świecie.

       

       

       

      ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    • Zajęcia w klasie VII-VIII

    • Za nami już dugi cykl zajęć w ramach projektu  „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork”, realizowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy VII i VIII.

      Uczniowie zaczęli zajęcia od przypomnienia sobie podstawowych wiadomości na temat składu powietrza, wykonując między innymi doświadczenie "Co jest potrzebne do spalania?". Na to pytanie bez problemu odpowiedzieli nasi uczniowie. Następnie przystąpili do sprawdzenia jak czyste jest powietrze w klasie i na wolnej przestrzeni. Oba wyniki obserwacji pozostawiły wiele do myślenia. W następnej części uczniowie na kolorowych karteczkach wypisali czynniki wpływające na zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza. W głównej mierze skupiliśmy się na powietrzu. Dzięki dostępności odpowiednich portali online sprawdziliśmy jaki stan powietrza jest na chwilę obecną w Polsce, Europie i na świecie. 

      W dniu 06.03.2024r. odbyły się kolejne zajęcia dla grupy uczniów z klasy VII, VIII. Uczniowie wykonywali drzewko decyzyjne dzięki, któremu zapoznali się bliżej z problemem kwaśnych deszczy, efektu cieplarnianego, dziury ozonowej i smogu. Jednocześnie mogliśmy sobie odpowiedzięć na pytanie: "Jak wyglądałoby środowisko wolne od zanieczyszczeń". Uczniowie poradzili sobie bez problemu.

    •               

      Cele głównym kampanii jest:

      1. Budowanie umiejętności i rozwijania kompetencji radzenia sobie w sytuacjach trudnych, które powodują ryzyko pojawienia się zachowań agresywnych i autodestrukcyjnych np. sięgania po alkohol, dopalacze, papierosy.
      2. Wyzwalanie pozytywnych emocji, czyli niwelowanie szkód psychicznych związanych z ograniczeniami nałożonymi w związku z pandemią.
      3. Nabywanie umiejętności zagospodarowania wolnego czasu, promocja aktywnego trybu życia.
      4. Ograniczenie podejmowania przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych (agresywnych i autodestrukcyjnych) będących wynikiem izolacji społecznej (rówieśniczej).
      5. Wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych.
      6. Edukacja rodziców i wsparcie ich w zakresie umiejętności wychowawczych.

       

      Cele dodatkowe:

      1. Integracja zespołów klasowych.
      2. Poznawanie swoich uczniów przez nauczycieli.
      3. Wspieranie pozytywnych wyborów życiowych.
      4. Kształtowanie zdrowych nawyków życiowych.

       

      WYRÓŻNIENIE  smiley

      W tegorocznej edycji ogólnopolskiego programu Zachowaj Trzeźwy Umysł, w konkursie profilaktycznym "Nie czas na nudę!" spośród uczniów biorących w nim udział, wyróżnienie zdobyli:
      Michał Lycko, kl. II
      Kacper Gąszczak, kl. IV
      Błażej Śmiałkowski, kl. V
      Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Kluczborku wyróżnieni odebrali atrakcyjne nagrody. Gratulujemy!!! 🏅🥳🏆
      Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursów w programie Zachowaj Trzeźwy Umysł
       
             
      ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
    • To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. 

      Klasa IV i V już w tym roku szkolnym zaczęła swoją przygodę ze zdrowym stylem życia. 

      KLASA IV - lapbooki o zdrowtm stylu życia

            

       

      DZIEŃ WARZYW I OWOCÓW W KLASIE IV

      Klasa 4  obchodziła Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Główną tematyką były smaki pór roku.  Do akcji włączyli się również rodzice, którzy przygotowali dla uczniów owoce.

       

               

       

       

       

      PIECZEMY GOFRY

      Klasa V realizując program "Trzymaj Formę" postanowiła upiec gofry na II śniadanie. Chłopcy wzięli sprawy w swoje ręce i przygotowali ciasto, który następnie upiekli w gofrownicy. Dziewczynki natomiast pokroiły owoce i przygotowały stół do wspólnego ucztowania. Nad bezpiecznym przebiegiem zajęć czuwała wychowawczyni oraz jeden z rodziców. Było smacznie i kolorowo.

                     

       

      DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA w klasie IV   

                                   

       

       

    • ____________________________________________________________________________________________________________________________________________

      Program antynikotynowej edukacji zdrowotnej

       

      „Bieg po zdrowie” to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami, którego adresatem są uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.

      Główne cele programu:

      • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
      • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
      • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

       

      Po raz kolejny realizujemy program "Bieg po zdrowie", który skierowany jest do uczniów klasy IV.

      13 grudnia zaczęliśmy od zajęć przeprowadzonych na lekcji przyrody, podczas których poznaliśmy budowę układu oddechowego, funkcji poszczególnych elementów. Kolejnym krokiem było omówienie chorób z nim związanych. Najwięcej czasu poświęciliśmy na aspekt zdrowia w kontekście palenia papierosów. Uczniowie mięli okazje obejrzeć krótki film, na którym przedstawiona została wydolność oddechowa u palacza i osoby zdrowej. Uczniowie mówili o swoich odczuciach, zaskoczeniu, a także o zmianach w wyglądzie u osoby palącej.

      Kolejnym etapem było poznanie składników dymu tytoniowego. Na zakończenie uczniowie otrzymali karty ćwiczeniowe, na których narysowali szkodliwe związki znajdujące się w dymie papierosowym.

      Podczas zajęć poruszony został temat asertywności.

       

       

    •  

       

       

    •     

       

       

    •             

       

       

    •           

       

       

    •             

       

       

    •            

       

       

    •     

       

       

    •       

       

       

    •         

    •           

       

       

    •  

       

    •  

       

                     

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi im. M. Kopernika w Kujakowicach Dolnych
      • 77-413-19-22
      • ul. 1 Maja 27, 46 - 211 Kujakowice Górne 46-211 Kujakowice Dolne ul. 1 Maja 27 Poland
    • Logowanie

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 1166