• Wycieczka do Warszawy

Wycieczka odbyła się w dniach 09.05. 2022 r. – 11.05,2022 r., na realizację której otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki dotację w wysokości 80% kosztów, w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę". Uczestniczyło w niej 30 uczniów klas VI i VII oraz trzech opiekunów.

Celem wycieczki było:
            • zapoznanie z zabytkami Warszawy,
            • kształcenie zainteresowań historią,  poczucia tożsamości narodowej,
            • poznanie piękna stolicy Polski: kształcenie wrażliwości zwiedzających na potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego,
            • wykształcenie szacunku dla zabytków historycznych poprzez bezpośredni kontakt z nimi,
            • kształtowanie poczucia przynależności i więzi do określonego miejsca na Ziemi,
            • poznanie tajników nauk ścisłych – Centrum Nauki Kopernik,
            • integracja poprzez wspólne spędzaniu czasu.

W ciągu kolejnych trzech dni  pobytu w Warszawie realizowaliśmy poszczególne punkty  planu  ujęte  w harmonogramie.

W pierwszym dniu wycieczki odwiedziliśmy miejsca związane z zagładą narodu żydowskiego ( m.in.: fragment muru Getta Warszawskiego), następnie przespacerowaliśmy się Traktem Królewskim,  podziwiając poszczególne zabytki  Starego Miasta. Kolejną częścią naszego zwiedzania był park przy Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Później udaliśmy się do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Drugiego dnia pobytu w Warszawie  zwiedziliśmy kolejne ważne dla naszej historii miejsca pamięci : Cmentarz Powstańców Warszawy i Pomnik Polegli – Niepokonani, pod którym zapaliliśmy symboliczny znicz. Stamtąd przejechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego na kolejną niezapomnianą lekcję historii.  Ostatnim etapem drugiego dnia  zwiedzania był wjazd windą na taras widokowy PKiN,  po czym wróciliśmy na nocleg i obiadokolację do miejsca zakwaterowania.

W ostatnim dniu odwiedziliśmy Zespół Zabytkowych Cmentarzy Wyznaniowych na Powązkach, gdzie uczciliśmy pamięć  bohaterów walczących o wolność i niepodległość naszej ojczyzny .

Ponadto  na koniec uczniowie poznali  tajniki przedmiotów ścisłych w Centrum Nauki Kopernik.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem i w wielkim skupieniu uczestniczyli w poznawaniu zabytków i miejsc pamięci naszej stolicy. Wycieczka spełniła założone cele i w opinii jej uczestników była niezapomnianym doświadczeniem.